Czym jest DeFi? Compound, MakerDAO, Syntherix, Lightning Network

Iweta Laskowska

O DeFi słyszę od miesięcy, w końcu nadszedł moment, żeby zgłębić wiedzę w tym zakresie. Temat bez wątpienia jest niesamowity i warty poznania. Czytając notatkę, bierzcie pod uwagę, że sama jesteś świeża w świecie DeFi, dlatego jeżeli macie jakiekolwiek uwagi bądź komentarze, zapraszam do dyskusji.

Musze przyznać, że po zakończeniu materiału moim wrażeniem było wielkie WOW, dlatego liczę, że z Waszej strony spotkam się z podobnym entuzjazmem:)

https://defipulse.com/

Słowem wstępu: Ethereum jest platformą do programowania, która daje możliwość zbudowania dowolnej aplikacji, opierającej się o jej blockchain (więcej znajdziecie w moim poprzednim wpisie W jakim celu powstało Ethereum? Smart kontrakt, EVM, Solidity). Wykorzystując dojrzałość platformy, powstała nowa kategoria rozwiązań, która otrzymała nazwę DeFi.

DeFi, to (zde)centralizowane aplikacje finansowe, oparte o blockchain Ethereum. Są programem komputerowym, żyjącym w formie smart kontraktu. Ich wizją jest przeniesienie operacji bankowych na blockchain.

Projekt Compound https://etherscan.io/address/0xc00e94cb662c3520282e6f5717214004a7f26888#code

Celem gotowych rozwiązań jest umożliwienie użytkownikowi wykonanie operacji bankowych:

  • bez pośredników oraz biurokracji
  • o zasięgu globalnym
  • 24/7
  • bez możliwości zamknięcia danej instytucji (raz puszczony kod, nie może zostać usunięty)

Wizją DeFi jest zrewolucjonizowanie sektora bankowego, w stopniu równym do wpływu powstania Internetu na drukarnie gazet.

Na wstępie artykułu celowo użyłam sformułowania (zde)centralizowane aplikacje, ponieważ powstają rozterki w świecie kryptowalut, czy rzeczywiście protokoły DeFi są zdecentralizowane, czyli w pełni zależne od kawałka kodu programistycznego, nie angażując człowieka. Zwłaszcza zwarzywszy na nowe regulacje KYC i AML.

Pamiętajmy przy tym, że pełna niezależność d czynnika ludzkiego ma swoje wady i zalety. Do plusów należy brak manipulacji, wyłudzeń, oszustw finansowych i ewentualnego zamknięcia danej instytucji. Minusem jest fakt, iż raz wykonana operacja nie może zostać poprawiona, edytowana lub cofnięta. W razie błędu z naszej strony możemy stracić środki. Ponadto nie znajdziemy konsultanta, który wesprze nas w wykonaniu operacji bądź pomoże w odzyskaniu utraconego hasła. O hakerach i błędach w kodzie nie wspominając. Dlatego pomimo wszystkich cudowności tego typu rozwiązań, musimy być świadomi niedojrzałości tych aplikacji oraz ogromnego ryzyka wiążącego się z ich wykorzystaniem.

The Two Faces of Ethereum

Aktualnie wyróżniamy 28 projektów DeFi, podzielonych na 5 kategorii:

  • Pożyczki (Lending)

Jeżeli czujecie, że mamy boom na DeFi, pożyczki są zdecydowanie tą kategorią, która pompuje zainteresowanie. Rozwiązania umożliwiają przeniesienie pożyczek bankowych do świata blockchaina. Analogicznie do banków, w rozwiązaniach typu lending, grupa oszczędzających przechowuje swoje aktywa w formie depozytu, otrzymując z tego odsetki. Z drugiej strony wyróżniamy pożyczkobiorców, którzy deklarują zastaw pod pożyczony kapitał.

Najbardziej znanym projektem z tej kategorii jest MakerDAO, który pozwala na zaciąganie pożyczek w formie DAI — stablecoina, czyli kryptowaluty o sztywnym kursie do dolara. Pożyczki są udzielane w zamian za zastaw odpowiedniej kwoty ETH.

Aplikacją, która podkręca hype na DeFi jest Compound, który określany jest jako bank, umożliwiający depozyt wielu kryptowalut m.in. USDT, ETH, WBTC, w zamian za naliczane odsetki. Dla USDT (Tether) odsetki aktualnie wynoszą ponad 35 %. Jest to kuszące rozwiązanie, biorąc pod uwagę oprocentowanie lokat w tradycyjnej bankowości 🙂 Dodatkowo odsetki dla osób deponujących środki są naliczane natychmiast po uzyskaniu pożyczki. Pozyskując token cDAI, uzyskujemy błyskawiczny dochód pasywny. Analogicznie do banku, który płaci Wam pieniądze za to, że pobieracie pożyczkę….łatwo zrozumieć, o co tyle szumu wokół tematu 🙂 Co więcej, użytkownicy znaleźli rozwiązanie, które pozwala na deponowanie i pożyczanie środków z użyciem dźwigni finansowej, która znacznie zwiększa nagrodę w postaci kryptowaluty Compound (COMP).

Niesamowity jest fakt kapitalizacji rynkowej COMP, zważywszy na emisję w czerwcu tego roku.

https://coinmarketcap.com/currencies/compound/
  • Zdecentralizowane giełdy (Dexes)

Zdecentralizowane giełdy są aplikacjami składającymi się ze smart kontraktów na Ethereum. W tej kategorii przoduje Uniswap, Balancer oraz Bancor.

  • Instrumenty pochodne (derivates)

To kontrakty, których wartość opiera się na aktywach bazowych — umożliwiają czerpanie zysków ze zmiany ceny danego aktywa, bez konieczności jego posiadania. Rozwiązanie na blockchainie daje możliwość uczestnictwa w zyskach generowanych przez tradycyjne aktywa, z gwarancją bezpieczeństwa, jaką daje blockchain. W tej tematyce przoduje Synthetix.

  • Płatności (payments)

Najbardziej popularnym rozwiązaniem do płatności jest Lightning Network. Jest to jedno z rozwiązań umożliwiających wykonanie dużej liczby transakcji na Bitcoinie — ma na celu rozwiązanie problemu skalowalności Bitcoina poprzez przeniesienie części operacji off-chain.

  • Aktywa (assets)

W kategorii aktywów pierwsze miejsce zajmuje WBTC, czyli token ERC20 o pokryciu 1:1 przez Bitcoina — token reprezentujący Bitcoina. Projekt ma na celu połączenie potencjału obu kryptowalut, w rezultacie tworząc rozwiązanie umożliwiające szybsze i tańsze transakcje (w porównaniu do BTC) w sieci Ethereum, z dojrzałością oraz decentralizacją Bitcoina. Myślę, że najtrafniejszym porównaniem jest standard złota. W tym przypadku Bitcoin można traktować jak złoto, natomiast WBTC jest banknotem.

___

To jedynie krótka notatka, która prezentuje zarys potencjału rozwiązań typu DeFi. Z jednej strony szybkie pożyczki, bez uczestnictwa pośredników oraz weryfikacji, z drugiej pasywny dochód. Myślę, że cały szum wokół tematu oraz niebezpieczeństw z nim związanych jest w pełni uzasadniony. Powstałe rozwiązania są w tak wczesnej fazie rozwoju, a szaleństwo wokół prostego sposobu na uzyskanie środków powinno dawać do myślenia.

To zdecydowanie nie jest ostatni post na temat DeFi. Jestem bardzo ciekawa jak będą się rozwijać projekty oraz kiedy pęknie bańka spekulacyjna.

来源

What do you think?

发表评论

电子邮件地址不会被公开。 必填项已用*标注

Loading…

0

Comments

0 comments

Lost coins and Bitcoin’s monetary policy

The DeFi Movement— DeFi Fundamentals & Joining Liquidity Pools on Balancer