AVA= FİNANS ODAKLILIK

m z

Merhaba,

Bu yazıda AVA’yı farklı bir açıdan ele alacağız. Şimdiye kadar AVA hakkında yeterince bilgi ile donatılmış olduğunuzu düşünerek, AVA’nın finans yönüne odaklanmak istiyorum. Öncelikle, AVA hakkında, yeni başlayanlar için “AVA Projesi Üzerine Detaylı Bir İnceleme” adlı yazımı okumanızı veya AVA Türk Topluluğu üyelerinin yazılarını okumanızı tavsiye ederim. Ayrıca aşağıdaki infografiğe hızlı bir şekilde göz gezdirmeniz, size AVA’nın üstün yönlerini anlamanızda yardımcı olacaktır.

Zafer ZEYBEK tarafından yapılmıştır.

AVA’nın mottosu: Finansın interneti

Ava Labs, finansal varlıkları, üçüncü nesil blokzincir ile inşa edilmiş AVA platformuna çekmeyi amaçlamaktadır dolayısıyla AVA projesinin temel vizyonu finans odaklılıktır. Bunun nedeni aslında son derece basittir, çünkü gelecekte paralar dahil her şey dijitalleşecek ve varlıkların kaydının tutulduğu alan ise blokzincir olacaktır. AVA, DeFi (Desantralize Finans)ve Dapps (dağıtık uygulamalar)uygulamaları tarafından tercih edilen güvenlik ve gizlilik özellikleri ile öne çıkan yüksek miktarda ölçeklenebilir, desantralize, esnek ve sağlam bir protokole sahiptir.

Finansın interneti olma yolunda AVA hangi adımları atıyor?

AVA’yı sadece bir kripto para şirketi gibi görüyorsanız, yanılıyorsunuz! AVA aynı zamanda bir FinTech şirketidir. FinTech, finans ile teknolojiyi birleştiren bir kavram olup, geleneksel finans kurumları (Bankalar) ile rekabet etmek için kurulan, global ölçekte artan internet kullanımı ve mobil uygulamalardan aldığı güçle sürekli gelişen, yenilikçi iş modelleri sunan ve müşteriye odaklı güvenli, hızlı ve ucuz hizmet sektörüdür. FinTech ile adı sıkça duyulmaya başlayan sandbox ise , finans piyasalarını düzenleyici otorite tarafından kurulan (Genellikle Merkez Bankaları) ve o ülkenin mali yasalarına uygun olarak FinTech ürünlerinin kontrollü olarak test edildiği bir ortamdır. Zaten, sandbox adını çoçukların kum havuzunda kontrollü bir şekilde oynamalarından esinlenilerek almıştır. Uluslararası boyutta, politika farklılıklarından doğan sebeplerle; özellikle ödeme sistemlerine yönelik global sandbox ortamının kurulmasına dair çalışmalar sürmektedir.

Genellikle blokzincir teknolojileri kullanılarak çalışan yeni nesil tekno finans ürünlerinin merkez bankaları kanalıyla test edildiği sandbox ortamları ülkelerin sıkı mali politikalarına karşı ayakta kalabilecek uygulamaları seçmekte ve onay vermektedir. Şu anda İngiltere Merkez Bankası (BOE) bu işte en aktif banka konumundadır ve kurdukları sandbox ortamında 200’den fazla firma yer almaktadır. BOE’nin çıkarmayı düşündüğü CBDC adlı digital parası için danışmanlık aldığı kişilerden birisi de Prof.Sirer’dir (3). Blokzincir teknolojisi ile digital paralarını çıkarma projeleri yapan ülkelerin sayısı ise gün geçtikçe artmaktadır. Her ne kadar, bankalar konuya mesafeli yaklaşsalar da gün geçtikçe artan müşteri kayıpları onları da “Açık Bankacılık” olarak tabir edilen yeni nesil bankacılığa zorlayacağı bütün finansal otoritelerin ortak fikridir. Elbette ki, AVA’da bu işin farkında ve ürünleriyle finansal ilkleri başlatmak istiyor.

İlginizi çekebilecek bazı detaylara bakalım:

AVA Labs CEO’su Prof. Dr. Emin Gün Sirer’in, uzun zamandır çeşitli ülkelerin merkez bankalarıyla görüştüklerine dair haberleri sık sık görüyoruz. BOE tarafından düzenlenen web semineri ile ilgili olarak Forbes Dergisine verdiği röportajda Jason Brett tarafından sorulan CBDC için Ava Labs nasıl bir rol oynayabilir sorusuna Sayın Sirer, “Ava’nın yaklaşımı benzersizdir: kamu ve özel blok zincirleri arasında köprü kurarak aynı anda iki şeyi mümkün kılar. Varlık yaratıcılarının varlıkların tanımı ve kontrolü üzerinde tam kontrol sahibi olmalarını sağlar. Teknik düzeyde, verilerin nasıl yürütüldüğü ve verileri kimin yönettiği üzerinde kontrol sahibi olmanız anlamına gelir. Merkez bankaları varlığın nasıl davrandığını ve her zaman meşru sahiplerinin kim olduğunu kontrol edebilir. İkincisi, Ava’nın hibrit varlık yaratıcısı, belirli kurallara uyduğunuz sürece herkesin doğrulayıcı olabileceği anlamına gelir. Yarı izinli ağlar, diğer izinli ağlarla da bağlanabilecektir.” şeklinde cevap vermiştir (4).

Sayın Sirer, Bloomberg HT’de katıldığı bir programda ise, “ Ben yaklaşık 18 yıldır kripto paralarla uğraşıyorum. Satoshi’den önce de bu konularda uzmanlık yapıyordum. O süreç içerisinde çok sayıda banka ve merkez bankası ile konuştum fakat son 2–3 aydır telefon sürekli çalıyor, sürekli e-postalar geliyor. Sadece son 3 haftada Bank of England, Fed ve Bank of Canada ile görüştüm. Daha önce de Bank of Japan ile bir görüşme yaptım. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) ile de resmi olmasa da yavaş yavaş ön görüşmelere başladık.” demiştir (5).

Ava Labs Başkanı John Wu, Nasdaq dergisinde yayınlanan makalesinde Covid-19 sonrasında dünyada finansal dönüşümün hızlanacağı ve yeni ekonomik sistem vurgusunu yaparak, kurumsal finansı (bankaları), “yeni kullanıcı ve sermaye sınıflarına erişmek, yeni gelir akışları oluşturmak ve müşterilerle ilişkilerini ortak olarak yeniden tanımlamak” için desantralize finansı (DeFi) benimsemeye çağırmaktadır (6).

https://www.youtube.com/watch?v=kKMyyNuMESw

Ava Labs başka neler yaptı ?

Investry’nin satın alınması

Ava Labs, özel bir yatırım platformu olan Investry şirketini bünyesine katarak finansal hizmetler sunmaya yönelik ilk adımı attı. Bu satın alma ile Ava Labs yapısı da değişti ve Investry deneyimli finansal uzmanları John Wu ve Lydia Chiu Ava Labs bünyesine katıldı ve John Wu Ava Labs Başkanı oldu. DeFi alanındaki konumunu güçlendirmek, AVA müşteri tabanını genişletmek ve finansal hizmetler alanında yeni ortaklıklar kurmak adına, gelecekte AVA gelişimine ve büyümesine olumlu katkıları olacağı düşünülmektedir (7).

Chainlink ile anlaşma

AVA Labs yeni nesil blokzincir finansal hizmetlerini güçlendirmek, yeni nesil merkezi olmayan finans uygulamalarını ve geleneksel finansal varlıkların AVA ağına geçişini güçlendirmek için pazar lideri Chainlink’in fiyat ve veri hatları ile entegrasyonunu duyurdu. Chainlink, akıllı sözleşmelerin zincir dışı veri feed’lerine, web API’larına ve geleneksel banka ödemelerine güvenli bir şekilde erişmesini sağlayan merkezi olmayan bir Oracle ağıdır. Chainlink’in Fiyat Referans Verileri, kripto para birimleri, fiat para birimleri, emtialar, endeksler ve daha fazlası dahil olmak üzere bir dizi varlık sınıfı için 30’dan fazla DeFi fiyat feed’ini güvence altına alan merkezi olmayan oracle ağlarının bir koleksiyonudur. Chainlink’in Fiyat Referans Verileri ve mevcut olanları hızlı bir şekilde piyasaya sürmek için kanıtlanmış bir çerçevesi sayesinde AVA geliştiricileri DeFi uygulamaları oluştururken önemli ölçüde geliştirme süresini kısaltabilir (8).

BiLiranın AVA Platformuna katılması

Türk lirasına endeksli stablecoin BiLira (TRYB), mainnet sürümünü AVA blockchain üzerinde başlatacağına dair resmi açıklama yaptı. Kullanıcıların TL kullanarak kripto pazarlarına erişmelerine olanak sağlayan TRYB, bundan böyle AVA üzerinde de çalışacak (9). BiLira şirketi, ana ağ sürümü sırasında Türk Lirası tarafından desteklenen bir sabit para birimi olan TLB’yi AVA’da piyasaya sürecek. Daha önce TRYB, bir ERC-20 jetonu olarak Ethereum blok zinciriyle sınırlıydı; ancak şimdi, AVA ile BiLira, daha fazla ölçeklenebilirlik ve kullanıcının benimsenmesini sağlayacak hızlı, verimli ve güvenli işlemler sunacak. AVA platformu, merkezi olmayan finans (DeFi) uygulamalarının daha etkileyici olmasını ve küresel taleple ölçeklendirilmesini sağlayarak açık finansmanı yeniden tanımlayacak şekilde konumlandırılmıştır. ABD Doları’nı temsil eden piyasa değerine göre ilk 5 stabilcoin ile, hala merkezi olmayan web içinde diğer dünya para birimlerinin temsil edilmesine ihtiyaç var. Konuyla ilgili olarak Sayın Sirer, “AVA’nın performansı ve çok yönlülüğü, BiLira gibi fiat sabitlenmiş sabit paralarla birleştiğinde, geleneksel döviz piyasalarına alternatif bir kripto para birimi oluşturabilir.” demiştir (10).

Sonuç olarak diyebiliriz ki, AVA vizyonuna uygun olarak Finansal odaklı olarak ve teknolojisiyle finansal ilkleri başlatmak için çalışmaya devam edecek. Finansal ilkleri başlatma hedefi olan bir şirketin finansın dışında kalması düşünülemezdi. Investry şirketinin satın alınması ile açılan bu yolda AVA yürümeye devam ediyor. Gelecek hedeflerine ulaşmak için kendine güvenli bir yol arayan finans dünyası AVA’nın başarılarını gözardı etmeyecektir. Bu da, kullanılabilir ve güvenilir bir token algısından gelecekte AVA Native Token ($AVA) üzerinde olumlu etkileri olacağını düşündürmektedir.

Finansal açıdan neden AVA ?

  • Yeni bir ekonomik düzen ve finansal vizyon arayışları
  • İnternetin gücüyle finansta dijitalleşme arzusu
  • DeFi ve dApps uygulamalarının yaygınlaşmaya başlaması
  • FinTech şirketlerindeki gelişim ve büyüme ile Sandbox ortamlarına duyulan ihtiyacın artması
  • Diğer Blokzincirlerin güvensiz yönleri
  • AVA’nın kullanıcı kuralları doğrultusunda çalışabilmesi ve diğer blokzincirlerle beraber çalışma esnekliği

AVA’yı finansın interneti olma yönünde motive edecek itici güçlerdir.

Bu yazımda sizlere AVA’nın finans dünyası ile ilişkilerini ve finansal hamlelerini anlatmaya çalıştım. Ava hakkında daha fazla bilgilenmek için faydalı bağlantıları kullanabilirsiniz. Bir dahaki yazılarda görüşmek üzere…

Faydalı bağlantılar:
Website: https://avalabs.org/
AVA Topluluk web sitesi: https://community.ava.network/
Whitepaper: https://avalabs.org/snow-avalanche.pdf
LınkedIn: https://www.linkedin.com/company/avalabs/
Resmi Telegram: https://t.me/avacoin_official
TÜRKÇE Telegram:https://t.me/avaturkce
Telegram duyuru: https://t.me/AVA_announcements
Discord: https://discord.gg/99XZqMH
GitHub: https://github.com/ava-labs/
Reddit: https://www.reddit.com/r/ava
Medium: https://medium.com/@avalabs
Twitter: https://twitter.com/avalabsofficial
Twitter Türkiye:https://twitter.com/Ava_Turkey
Facebook: https://www.facebook.com/AvaLabsOfficial
Youtube: https://www.youtube.com/c/AVAofficial

Kaynaklar:

1- Fintech Nedir? Finans Sektöründeki Etkileri Nelerdir?https://www.iyzico.com/blog/fintech-nedir-finans-sektorundeki-etkileri-nelerdir/

2- Sandbox ve Global Sandbox neden önemli?https://fintechistanbul.org/2018/04/15/sandbox-ve-global-sandbox-neden-onemli/

3-BoE, CBDC için Sirer’den Danışmanlık Aldı. https://www.bfmedia.io/haberler/boe-cbdc-icin-sirerden-danismanlik-aldi-3417226.html

4-Emin Gün Sirer As Digital Financier? United Kingdom’s Open Central Bank Digital Currency Project. https://www.forbes.com/sites/jasonbrett/2020/04/18/emin-gn-sirer-as-digital-financier–united-kingdoms-open-central-bank-digital-currency-project/#63ceeb6b7074

5-Emin Gün Sirer: TCMB ile resmi olmasa da ön görüşmelere başladık. https://uzmancoin.com/emin-gun-sirer-ava-tcmb/

6-Fragile Markets, Liquidity Shocks Ring Alarm Bells for Structural Change https://www.nasdaq.com/articles/fragile-markets-liquidity-shocks-ring-alarm-bells-for-structural-change-2020-06-08

7-AVA Labs Büyümeye ve Gelişmeye Devam Ediyor! https://muhabbit.com/ava-labs-buyumeye-ve-gelismeye-devam-ediyor/

8-Integrating Chainlink’s Real-Time Price Data to Power Decentralized and Institutional Finance on AVA https://medium.com/avalabs/integrating-chainlinks-real-time-price-data-to-power-decentralized-and-institutional-finance-on-10af3606c3db

9-BiLira, AVA Blockchain Üzerinde Çalışacak https://www.haberkoin.com/haberler/bilira-ava-blockchain-uzerinde-calisacak/

10-BiLira (TRYB) Democratizing Access to the Turkish Lira on AVA https://medium.com/avalabs/bilira-tryb-democratizing-access-to-the-turkish-lira-on-ava-86882ffb613d

来源

What do you think?

发表评论

电子邮件地址不会被公开。 必填项已用*标注

Loading…

0

Comments

0 comments

ICON tools — LICX Update #5

Tutorial: Passive income combo | Part 1